niedziela, 17 czerwca 2012

Reiki to ścieżka do światowego pokoju

Kilka słów o tym, dlaczego Reiki jest nie tylko metodą uzdrawiania samego siebie, ale jest również ścieżką prowadzącą do światowego pokoju.
Reiki, wywodząca się z Japonii metoda naturalnego uzdrawiania, opiera się w dużej mierze na pracy z energią, energia zaś nie zna ludzkiego pojęcia granic czasu i przestrzeni. Każdego dnia z dobrodziejstw Reiki w uzdrawianiu sytuacji i konfliktów wszelkiej maści korzystają tysiące, jeśli nie setki tysięcy praktyków. Uzdrawiają konflikty wśród znajomych, w rodzinie, czy w lokalnych społecznościach. A gdy poszerzamy zakres działania tej energii, okazuje się, iż Reiki staje się ścieżką prowadzącą do światowego pokoju.
Od wielu lat instytucja, znana pod nazwą International Center for Reiki Training pod przewodnictwem Williama Lee Randa, organizuje co kilka tygodni medytacje reikowe dla światowego pokoju. W czasie takich medytacji, praktycy wysyłają uzdrawiającą energię Reiki zarówno w regiony konfliktów, jak i w samą ideę pokoju na ziemi. Praktycy, podobnie jak i sama energia, nie znają granic, a o ustalonej godzinie konkretnego dnia w różnych zakątkach świata reikowcy siadają, by odgrywać swoją rolę kanałów uzdrawiającej energii na rzecz światowego pokoju.
Również i w Polsce można tego typu medytacje reikowe organizować. Wystarczy zorganizować kilku praktyków i o określonej godzinie, konkretnego dnia posłać Reiki przez kilka minut w konkretny, wcześniej ustalony cel. A kto nie jest praktykiem drugiego stopnia i nie umie przekazywać energii na odległość, ten zawsze może po prostu poświęcić się pracy nad uzdrowieniem danego problemu w samym sobie – a uzdrawiać można wiele, od nieprzyjemności na tle religijnym, przez homofobię czy nienawiść na tle rasistowskim.
Reiki ma jeszcze jeden sposób na kształtowanie pokoju na świecie. Jako uniwersalna metoda, którą mogą praktykować wszyscy – chrześcijanie i muzułmanie, młodzi i starzy, kobiety i mężczyzny, Reiki buduje wspólny grunt dla przedstawicieli różnych środowisk. I choć nie niweluje różnic między ludźmi, bo przecież dewersyfikacja ludzkiej kultury jest rzeczą wspaniałą, to trzeba mieć świadomość, że większość konfliktów powstaje na tle różnic między ludźmi – to znana socjologiczna prawda, iż jeśli ktoś jest od nas odmienny, to jego „inność” może w nas wywołać strach, który doprowadzi do konfliktu.
Tymczasem Reiki tworzy wspólny grunt dla wielu różnych ludzi. I gdy taki wspólny grunt można odnaleźć, wtedy w drugim człowieku można dostrzec cząstkę samego siebie, a to już sprawia, że zaczynamy inaczej taką osobę traktować – nie jest ona już do końca inna od nas.
To właśnie na te dwa sposoby Reiki jest jedną z wielu metod, które uzdrawiają nie tylko pojedyncze jednostki, ale i całe społeczności. I jako takie, Reiki staje się ścieżką prowadzącą do światowego pokoju przy jednoczesnym zachowaniu różnic kulturowych, które w gruncie rzeczy sprawiają, że życie na Ziemi jest ciekawe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz